Archiwum kategorii: Dobosiewicz

Mąż stryjecznej praprababki Edmund Krüger

Gdy kilka lat temu wykupiłam abonament do portalu wielcy.pl ze zdumieniem odkryłam sporą liczbę w miarę bliskich krewnych, pokrewieństwa z którymi zupełnie nie byłam świadoma. Jedną z takich osób jest… Edmund Krüger – ojciec Marii Krüger (o której już pisałam). Najlepiej zilustruje to zrzut z ekranu wykresu drzewa, na którym widać, że moi pięć razy pradziadkowie Szymon Dobosiewicz i Franciszka Rakowska, (jej akt zgonu prezentowałam tutaj): byli dziadkami jego żony. Innymi słowy on jest mężem Anieli Pauliny Dobosiewicz mojej stryjecznej praprababki, rodzonej siostry mojego prapradziadka.

Edmund Krüger – jak podaje Wikipedia – (pseudonim Edmund Jezierski, Janusz Kruk) (ur. w listopadzie 1881 w Warszawie, zm. 11 lipca 1935 tamże) – polski publicysta i prozaik, wywodzący się z rodziny drukarskiej i sam zajmujący się drukarstwem. Więcej w Wikipedii

 

Udostępnij na:

Mąż stryjecznej prapraprababci Leon Niemyski

Gdy kilka lat temu wykupiłam abonament do portalu wielcy.pl ze zdumieniem odkryłam sporą liczbę bliższych i dalszych krewnych, pokrewieństwa z którymi zupełnie nie byłam świadoma. Kolejną z takich osób jest… Leon Niemyski (1858-1928), wydawca pisma “Ogniwo” (1902-1905).

Był synem Kazimierza Niemyskiego i Józefy Kacperkiewicz, której pierwszym mężem był Antoni Dobosiewicz rodzony brat mojego 4 razy pradziadka Hiacynta Szymona Dobosiewicza. Co ciekawsze Leon Niemyski ożenił się z Julią Flatt, która była córką Józefa Nikodema Flatta i Rozalii Dobosiewicz, córki innego rodzonego brata Hiacynta Szymona Dobosiewicza, czyli Tadeusza Antoniego.

Najlepiej pokrewieństwo obrazuje ten wycinek drzewa genealogicznego.

Więcej o nim w Polskim Słowniku Biograficznym: http://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/leon-niemyski

Udostępnij na:

Daleka prababka Halina Bielińska

Gdy kilka lat temu wykupiłam abonament do portalu wielcy.pl ze zdumieniem odkryłam sporą liczbę w miarę bliskich krewnych, pokrewieństwa z którymi zupełnie nie byłam świadoma. Kolejną z takich osób jest… Halina Bielińska, rodzona siostra Marii Krüger. Jakie jest między nami pokrewieństwo? Najlepiej zilustruje to zrzut z ekranu wykresu drzewa, na którym widać, że moi pięć razy pradziadkowie Szymon Dobosiewicz i Franciszka Rakowska, (jej akt zgonu prezentowałam tutaj): byli jej prapradziadkami. Innymi słowy ona jest moją stryjeczną prababką.

Bielinska Halina; Źródło: Fototeka Filmoteki Narodowej

Halina Bielińska – jak podaje Wikipedia – z d. Halina Aniela Krüger (ur. 14 sierpnia 1914 w Warszawie, zm. 13 października 1989 w Warszawie) – polska reżyserka filmowa, graficzka, scenograf Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi i Studia Filmów Lalkowych w Tuszynie, autorka filmów animowanych i fabularnych, ilustratorka książek dla dzieci.
Córka Edmunda Krügera i siostra Marii Krüger. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jedna z pionierów animacji w Polsce. Razem z Włodzimierzem Haupem otrzymała nagrodę za Zmianę warty w kategorii filmów krótkometrażowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 1959 roku.

 

Udostępnij na:

Daleka prababka Maria Krüger

Gdy kilka lat temu wykupiłam abonament do portalu wielcy.pl ze zdumieniem odkryłam sporą liczbę w miarę bliskich krewnych, pokrewieństwa z którymi zupełnie nie byłam świadoma. Jedną z takich osób jest… Maria Krüger – pisarka, autorka słynnej “Karolci”, którą jako Karolcia zaczytywałam się w dzieciństwie. Jakie jest między nami pokrewieństwo? Najlepiej zilustruje to zrzut z ekranu wykresu drzewa, na którym widać, że moi pięć razy pradziadkowie Szymon Dobosiewicz i Franciszka Rakowska, (jej akt zgonu prezentowałam tutaj): byli jej prapradziadkami. Innymi słowy ona jest moją stryjeczną prababką.

źródło: Encyklopedia Fantastyki

Maria Krüger – jak podaje Wikipedia – (ur. 6 września 1904 w Warszawie, zm. 13 sierpnia 1999 w Warszawie) – polska pisarka literatury dziecięcej oraz dziennikarka w prasie dla dorosłych czytelników, z zawodu ekonomistka. Ukończyła Wydział Humanistyczny UW oraz Akademię Nauk Politycznych w Warszawie.
Debiutowała w 1928 w „Płomyczku”. Pisała również do czasopism: „Świerszczyk”, „Płomyk” oraz przedwojennych: „Dziatwa”, „Słonko” i „Poranek”. Podczas okupacji współdziałała z grupą „Epoka”. Uczestniczyła w powstaniu warszawskim.
Wymyśliła znaną telewizyjną audycję „Miś z okienka”, do której długo pisała teksty. Jej najbardziej znana książka dla dzieci to Karolcia (1959), przetłumaczona na kilka języków. Ukazała się także część druga pt. Witaj Karolciu!. W 1995 powstał spektakl telewizyjny na jej podstawie. W 2008 roku książka została zekranizowana (reż. Jowita Gondek).
Jej najbardziej znana książka dla młodzieży to powieść pt. Godzina pąsowej róży (1960), która doczekała się adaptacji filmowej i radiowej. Film zrobił swojego czasu prawdziwą furorę wśród nastolatek, m.in. dlatego, iż grały tam ówczesne sławy polskiego kina – Elżbieta Czyżewska, Lucyna Winnicka, Barbara Ludwiżanka. Na XV MFF dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji film otrzymał „Złotego Lwa”. Napisała również „Szkołę narzeczonych”.

Udostępnij na:

Akt zgonu prapraprapraprababci Franciszki Dobosiewcz

Tak to w wieku lat 67 zmarła w 1837 roku w Warszawie moja 5 razy prababcia Franciszka z Rakowskich Dobosiewicz. Wdowa po rzeźniku. To jej syn Hiacynt (Jacenty) Dobosiewicz był ojcem Józefy Stalskiej, matki Julii Piekarskiej żony Michała Piekarskiego mojego prapradziadka.

Udostępnij na:

Akt ślubu prapraprapradziadków Dobosiewiczów

Oto w 1821 roku w Warszawie pobrali się moi cztery razy pra, czyli prapraprapradziadkowie Hiacynt Szymon Dobosiewicz syn Szymona i Franciszki z Rakowskich oraz Barbara Katarzyna Pechnik córka Antoniego i Marianny z domu Śliwińskiej. To ich córka Józefa Konstancja wyszła potem za mąż za Łukasza Jana Stalskiego, z którym miała dwie córki – obie Michałowie Piekarskie, z których jedna była moją osobistą praprababcią.

Ten akt ślubu został spisany na czterech stronach – to kawał literatury.

Udostępnij na:

Wizyta na Powązkach cz. 9

Z powodu awarii domowych komputerów, twardych dysków etc., a co za tym idzie niemożności skanowania dokumentow, przez najbliższe dni publikowane będzie tu to, co mogę sfotografować. Czas na zdjęcia rodzinnych grobów. Wszystkie zrobione przeze mnie.

Oto część dziewiąta. Grób bratanka mojego prapraprapradziadka Jacentego (Hiacynta) Dobosiewicza.

DSC_9894

 

Oto treśc inskrypcji:

GRÓB
MICHAŁA
DOBOSIEWICZA

Ś.P.
MICHAŁ
DOBOSIEWICZ
ŻYŁ LAT 62
ZMARŁ 5 PAŹDZIERNIKA
1892 R.

Ś.P.
ANTONI
DOBOSIEWICZ
ŻYŁ LAT 36
ZMARŁ 11 MARCA
1855DSC_9895 DSC_9896

kwatera 18 rząd 5, miejsce 2: Antoni Dobosiewicz [inw. 5812]

Szczegóły na stronie cmentarza http://cmentarze.um.warszawa.pl/pomnik.aspx?pom_id=5812

Udostępnij na:

Wizyta na Powązkach cz. 8

Z powodu awarii domowych komputerów, twardych dysków etc., a co za tym idzie niemożności skanowania dokumentow, przez najbliższe dni publikowane będzie tu to, co mogę sfotografować. Czas na zdjęcia rodzinnych grobów. Wszystkie zrobione przeze mnie.

Oto część ósma. Grób teściów prapradziadka Michała Piekarskiego, czyli prapradziadków Stalskich oraz rodziców prapraprababci Stalskiej, czyli Dobosiewiczów. DSC_9896

DSC_9881 DSC_9882

Oto treść inskrypcji:

Ś.P.
BARBARA Z PECHNIKÓW
DOBOSIEWICZ
ŻYŁA LAT 57 ZM. 1856 R.

JACENTY DOBOSIEWICZ
ŻYŁ LAT 65 ZM. 23/IX 1861 R.

JÓZEFA Z DOBOSIEWICZÓW
STALSKA
ŻYŁA LAT 55 ZM. 18/VI 1887 R.

ŁUKASZ STALSKI
ŻYŁ LAT 70 ZM. 28/X 1883 R.

WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ IM
DAĆ PANIEDSC_9884

DSC_9885 DSC_9886 DSC_9887 DSC_9888 DSC_9889 DSC_9890

kwatera 18 rząd 5, miejsce 3: Barbara Dobosiewicz [inw. 5813]

Szczegóły na stronie cmmentarza: http://cmentarze.um.warszawa.pl/pomnik.aspx?pom_id=5813

Udostępnij na: