Archiwum kategorii: Przytulscy

Grób siostrzenicy prababci…

Na cmentarzy w Marysinie Wawerskim leży siostrzenica mojej prababci Leokadii Karoliny z Przybytkowskich Adamskiej, czyli córka Heleny z Przybytkowskich Chodkowskiej i jej męża Wacława Chodkowskiego. Leży tu wraz z mężem i jego rodzicami oraz swoimi dziećmi.

Leżą tu:
Helena z Chodkowskich Przytulska i jej mąż Stanisław Przytulski. Jego rodzice: Jan Przytulski i Teodora Przytulska. Oraz dzieci Heleny i Stanisława, czyli Andrzej Przytulski, Tadeusz Przytulski i Anna z Przytulskich Kawecka wraz z mężem Krzysztofem Kaweckim.

 

Udostępnij na:

Sprawa pianina wujka Andrzeja

W listopadzie 2014 roku zadzwoniła do mnie kuzynka i spytała, czy w prezencie imieninowym nie przyjęłabym pianina po wujku Andrzeju Przytulskim. Wujek zmarł w latach 80-tych. Od tamtego czasu pianino stało nieużywane. Trafiło do mnie, a zawsze marzyłam o pianinie. postanowiłam je odnowić. Cały proces renowacji zarejestrowałam kamerą i tak powstał mój film  dokumentalny “Zmartwychwstanie stulatka”.
scenariusz, reżyseria, zdjęcia i dźwięk: Małgorzata Karolina Piekarska
montaż: Bożena Świerż
kierownictwo produkcji: Barbara Kubicka
Występują:
Bogdan Bąberski – mistrz naprawy pianin
Mariola Bąberska – żona mistrza i prawa ręka
Marek Michalski – mistrz stolarski
Piotr Majchrzak – pianista i kompozytor
Małgorzata Karolina Piekarska – właścicielka pianina
Zacharjasz Muszyński – mąż właścicielki, mistrz odkurzania

Na zdjęciach właściciel pianina Andrzej Przytulski.

andrzej-malyandrzej-duzy

To mój osobisty, autorski film dokumentalny przedstawiający historię stuletniego pianina i jego renowację. Pochodzące prawdopodobnie z szabru pianino szczecińskiej firmy Ewald Herzog trafiło do jej rodziny w 1945 roku. Zakupione w 1945 roku przez Eugeniusza Chodkowskiego dla siostrzeńca Andrzeja Przytulskiego było używane przez prawie 40 lat. Od śmierci właściciela, czyli od lat osiemdziesiątych instrument stał nieużywany i służył za mebel. Wreszcie rodzina podarowała je autorce filmu i tu zaczęła się nowa historia instrumentu. Stare, zdezelowane pianino po półtora roku prac konserwatorskich w pracowni mistrza Bogdana Bąberskiego, wreszcie zmartwychwstało. Jak brzmi?

Oto pianino przed remontem.

piano_stare1 piano_stare2 piano_stare3 piano_stare4 piano_stare5 piano_stare6 piano_stare7 piano_stare8

A tu po remoncie.

image1-1 image1-2 image1-3 image1-4 image1-5 image1-7

Udostępnij na: