Dziewiętnastowieczne złośliwości, czyli prasa o pracach Tytusa

Tytus Maleszewski (ur. 1827 – zm. 1898) to malarz, rysownik, pedagog, a prywatnie… rodzony brat szwagra mojej prapraprababci Konstancji z Nieszkowskich h. Kościesza Gorczyckiej h. Jastrzębiec. Rodzona siostra Konstancji Paulina wyszła za mąż za Ursyna Jaxę-Maleszewskiego, który, jak pisała w pamiętniku córka Konstancji a siostrzenica Pauliny Jadwiga z Gorczyckich Tyblewska, był “sędzią do 1863 r. potem po powstaniu stracił posadę rządową i służył, jako urzędnik na kolei.” Rodzonym bratem Ursyna Maleszewskiego był Tytus. Jego zdjęcie zachowało się w rodzinnym albumie, który posiadam, a u kuzynki jest portret jego pędzla przedstawiający Paulinę.

Dzięki Polonie znalazłam uszczypliwą notatkę w gazecie Kronika wiadomości krajowych i zagranicznych. Notatka dotyczy jego pocztu królów polskich.

Pan Tytus Maleszewski wydał niedawno zbiór portretów’ królów Polskich. Niechcemy się rozwodzić, ani nad ich wykonaniem ani nad ich historyczną wartością,  bo zdaje nam się lepiej tym razem milczeć, kiedy chwalić nie podobna: Chcieliśmy więc tylko zapytać się szanownego wydawcy, dlaczego jego Galeria królów obejmuje, od Mieczysław a do Stanisława-Augusta 39 portretów, kiedy galerya wydana starannie, nakładem pana A. Pecq obejmuje ich 40?

About Małgorzata Karolina Piekarska
Za zawodu: dziennikarka i pisarka. Z zamiłowania: blogerka, varsavianista i genealog. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij na: