* literaci i dziennikarze

Literatów i dziennikarzy powiązanych rodzinnie ze mną – było kilku. Nie wszyscy napawają mnie dumą, ale… w końcu ma to być prawda i tylko prawda. Zaczynam chronologicznie.

jozef faustyn gorczycki

Józef Faustyn Gorczycki

Józef Faustyn Gorczycki (ur. 1821-1880)

Ziemianin, sędzia trybunału, radny ziemi olkuskiej, ale też korespondent kilku gazet. M.in. „Tygodnia Piotrkowskiego”, „Gazety Kieleckiej”, “Kaliszanina”.

Powiązania rodzinne: Mój praprapradziadek, ojciec mojej praprababci Stanisławy Anny Sabiny z Gorczyckich Ruszczykowskiej, matki mojej prababci Zofii Konstancji z Ruszczykowskich Piekarskiej, która była matką mojego dziadka Bronisława Michała Piekarskiego, który z kolei był ojcem mojego ojca Macieja Pawła Piekarskiego.

 

 

 

antoni_skrzynecki

Antoni Skrzynecki


Antoni Skrzynecki (ur. 1853 – zm. 1923)

Literat i dziennikarz używający często pseudonimu „Werytus”. Pracował kilkanaście lat w „Kurierze Warszawskim”, współredagował „Rolę” Jana Jeleńskiego, był redaktorem „Kuriera Zagłębia”. Napisał też kilka powieści: „Wierzę”, „Spiritus flat”, „Skarby jasnogórskie”, „Pod czerwoną maską”, „Szukaj Żyda”, „Muchy”, „Warszawa 2000”.

Powiązania rodzinne: Był mężem Marii z Gorczyckich I-voto Skawińskiej II-voto Skrzyneckiej, rodzonej siostry mojej praprababci Stanisławy Anny Sabiny z Gorczyckich Ruszczykowskiej, matki mojej prababci Zofii Konstancji z Ruszczykowskich Piekarskiej, która była matką mojego dziadka Bronisława Michała Piekarskiego, który z kolei był ojcem mojego ojca Macieja Pawła Piekarskiego.

 

 


Ludwik Roch Piekarski

Ludwik Roch Piekarski

Ludwik Roch Piekarski (ur. 1869 – zm. 1945) 

inżynier od budowy wodociągów i kanalizacji. Dziennikarz. Korespondent warszawskich gazet, którym donosił ze Lwowa, Kijowa, Tyflisu (dziś Tbilisi) i Baku. Opublikował kilka książek z zakresu inżynierii kanalizacyjnej. Działacz stowarzyszenia dowborczyków „Ku chwale Ojczyzny”.

Powiązania rodzinne: Mój pradziadek. Ojciec mojego dziadka Bronisława Michała Piekarskiego, który z kolei był ojcem mojego ojca Macieja Pawła Piekarskiego.

 

 

 


Stanisław Mioduszewski (ur. 1908 – zm. 1991)

mioduszewski

Stanisław Mioduszewski

Podróżnik i pisarz. Autor książek podróżniczych i reportaży. Pisywał także wiersze. Opublikował m.in. “100 stopni długości wschodniej”, “Jachtem przez dżunglę Nigerii”, “Pod flagą kupców ryzykantów”, “W labiryncie delty Nigru”, “Kwora – córka delfinów” oraz tomiki poetyckie: “Zatopione okręty” (poezja), “Ocean” (poezja).

Powiązania rodzinne: Był mężem Anny z d. Ohde, której matka Janina z d. Karasiewicz była córką Janiny z d. Ruszczykowskiej rodzonnej siostry mojej prababci Zofii Konstancji z Ruszczykowskich Piekarskiej, która była matką mojego dziadka Bronisława Michała Piekarskiego, który z kolei był ojcem mojego ojca Macieja Pawła Piekarskiego.

 

 


tata

Maciej Piekarski

Maciej Piekarski (ur. 1932 – zm. 1999)

Historyk sztuki, dziennikarz, publicysta, varsavianista. Przez lata związany z tygodnikiem „Stolica” oraz z Telewizją Polską m.in. jako reporter Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego, ale też przygotowywał własny autorski program – magazyn kombatancki „Wiarus”. Opublikował m.in. wspomnienia z czasów wojny pt. „Tak zapamiętałem” oraz dokumentalną „Samotna placówka”.

Powiązania rodzinne: Mój Ojciec.

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij na: