Troszkę o szwagrze prapraprababci… cz. 13

Dzięki Polonie można dotrzeć do wielu publikacji, a także druków ulotnych, o których istnieniu czasem nie miałam pojęcia. Tym razem postanowiłam popatrzeć czego z dawnych mediów dowiem się o szwagrze mojej prapraprababci Konstancji Gorczyckiej, czyli mężu jej rodzonej siostry Pauliny Nieszkowskiej. Ursynie Jaxa-Maleszewskim. Był “sędzią do 1863 r. potem po powstaniu stracił posadę rządową i służył, jako urzędnik na kolei.” – wynika z pamiętnika jej siostrzenicy Jadwigi z Gorczyckich Tyblewskiej.

Tym razem Dziennik Warszawski 1864, nr 166 (22 lipca) informuje, że:

W Wydziale Komisji Rządowej Sprawiedliwości.— Otrzytrzymują urlop za granicę:—Rejent Kancelarji Ziemiańskiej Gubernji Warszawskiej w Kaliszu, Józef Białobrzeski, na miesięcy 6; — Sędzia Sądu Apelacyjnego, Radca Stanu, Roman Ostromęcki, na dni 15 i dwa miesiące feryjne;—Asesor Sądu Policji Poprawczej Wydziału Łomżyńskiego, Juljusz Smiarowski, na dni 29 i jeden miesiąc feryjny; —Komornik przy Trybunale Cywilnym w Warszawie, Markowski, na miesięcy 3;— Asesor Sądu Policji Poprawczej Wydziału Płockiego, Ursyn Maleszewski, na dni 29 i dwa miesiące feryjne; — Prezes Sądu Kryminalnego Gubernji Radomskiej, Józef Adamski, na dni 28 i jeden miesiąc feryjny;—Podsędek Sądu Pokoju Okręgu Miechowskiego, Maksymiljan Gidlewski, na dni 29.

 

About Małgorzata Karolina Piekarska
Za zawodu: dziennikarka i pisarka. Z zamiłowania: blogerka, varsavianista i genealog. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij na: