List od Ciotki Wandy… cz. 1

Były już kartki. Teraz czas na listy.

Wanda Cebrykow (1910-1998) była stryjeczną siostrzenicą mojego dziadka ze strony mamy – Juliana Steca. Jej matka Bronisława, była z domu Stec, a jej ojciec Franciszek Stec był rodzonym bratem Józefa Steca, mojego pradziadka.

Wanda Cebrykow w czasie II wojny światowej w Zwierzyńcu w ochronce ratowała Dzieci Zamojszczyzny. To ona wymyśliła dla Bronisława Pekosińskiego nazwisko Pekosiński od Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. On mówił do niej “mamusiu”. Dziś jej imię nosi zwierzynieckie przedszkole.

W domu zachowało się sporo kartek i listów od niej. Na wielu jest Zwierzyniec. Rodzinna miejscowość zarówno jej, jak i mojej mamy.

Oto listów cz. 2.

Kochany Macieju,

jak zawsze wieczorem w ten jesienny kalendarzowy dzień śnieg pada i w otoczeniu jest pięknie. Powracam do zdrowia. W VI fatalnie upadłam na posadzkę. But na gumie utrzymał krok. miejscowy lekarz stosował zastrzyki. Pogotowiem znalazłam się w szpitalu, leżałam tydzień. Wróciłam i byłam pod opieką znajomego lekarza, chirurga i doprowadził organizm do normy. Potłukłam kręgosłup, głowę, ogólny wstrząs. Stan był b. poważny, zasypiałam, traciłam przytomność, majaczyłam. Nigdy już nie będę zdrowa, aktywna jak dawniej. pozostały lęk i uraz upadku. Jestem b. zmęczona, a m-ce zimy dokuczą w tym chłodnym mieszkaniu. odwiedzają – rodzina, znajomi, wychowankowie, Bronek Pekosiński parę razy w roku. Spotkania są dla mnie radością ze wspomnieniami pracy, a życie szybko mija! Codziennie modlę się za śp. Halinkę, jej i Twoją Rodzinę. Święta z rodziną będą u mnie. Skończyły się wyjazdy, spacery, najlepiej w swoim kątku, wyznaczonym na tej konfliktowej ziemi. Nie głodowałam. na razie te moje słowa. Całuję i życzę przede wszystkim zdrowia.
Wanda

XII 95
Adwent.
Zwierzyniec.

About Małgorzata Karolina Piekarska
Z wykształcenia: historyczka sztuki, scenarzystka i bibliotekarka. Z zawodu: pisarka i dziennikarka. Z pasji: blogerka, varsavianistka i genealożka. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij na: