List od wuja Bolka i… prezent od Mikołaja

Bolesław Stec (1917-2011) był stryjeczno-stryjecznym bratem mojej mamy. Mieszkał w Zwierzyńcu – rodzinnej miejscowości mamy i tam był dentystą, co opisane zostało w monografii miejscowości. W tej samej monografii opisane zostało wiele osób z rodziny mojej mamy. najwięcej jest w niej o ciotce Wandzie Cebrykow (1910-1998) która była stryjeczną siostrzenicą mojego dziadka ze strony mamy – Juliana Steca. Jej matka Bronisława, była z domu Stec, a jej ojciec Franciszek Stec był rodzonym bratem Józefa Steca, mojego pradziadka.

Wanda Cebrykow w czasie II wojny światowej w Zwierzyńcu w ochronce ratowała Dzieci Zamojszczyzny. To ona wymyśliła dla Bronisława Pekosińskiego nazwisko Pekosiński od Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. On mówił do niej “mamusiu”. Dziś jej imię nosi zwierzynieckie przedszkole.

Monografię przysłał rodzicom wuj Bolek wraz z listem. A sama książka jest z dedykacją ciotki Wandy.

 

About Małgorzata Karolina Piekarska
Z wykształcenia: historyczka sztuki, scenarzystka i bibliotekarka. Z zawodu: pisarka i dziennikarka. Z pasji: blogerka, varsavianistka i genealożka. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij na: