Emilia z Wróblewskich Adamska (1847-1927)

Urodzona prawdopodobnie w Radomiu (ale będę jeszcze sprawdzać źródła). Jako kilkunastoletnia dziewczyna pomagała osadzonemu w więzieniu w Radomiu powstańcowi styczniowemu. W zamian za tę pomoc dostała od niego namalowany akwarelą obrazek, na którym w rogu jest jej monogram z kwiatów, czyli litery E.W.

Obrazek, który Emilia z Wróblewskich Adamska dostała od powstańca styczniowego, w zamian za niesioną mu pomoc, kiedy siedział w więzieniu w Radomiu wtrącony tam przez Rosjan.

Obrazek, który Emilia z Wróblewskich Adamska dostała od powstańca styczniowego, w zamian za niesioną mu pomoc, kiedy siedział w więzieniu w Radomiu wtrącony tam przez Rosjan.

To najprawdopodobniej jej zdjęcie z dzieciństwa. Jest na nim z rodzeństwem. Jak się nazywało rodzeństwo? Nie wiem.

emilia z wrocblewskich z rodzenstwem

Emilia z Wrocblewskich z rodzenstwem

A to jedno z ostatnich jej zdjęć. Jest naklejone na odwrocie obrazka podarowanego przez Powstańca styczniowego.

Emilia z Wrocblewskich Adamska przed swoim domem w Warszawie ul. Puławska

Emilia z Wrocblewskich Adamska

Na zdjęciu powyżej praprababcia Emilia. gdy powstawał ten post byłam przekonana, że siedzi ona na tle domu przy ulicy Puławskiej (dawniej Nowoaleksandryjskiej). W tym domu w 1932 roku urodził się jej prawnuk Maciej Paweł Piekarski. Po odkryciu w paźzierniku 2015 roku „gnijącego albumu”, w którym większośc zdjęć pochodzi z Saskiej Kępy sprzed domu przy Walecznych 37 już wiem, ze to zdjęcie zostało zrobione na Saskiej Kępie.

About Małgorzata Karolina Piekarska
Z wykształcenia: historyczka sztuki, scenarzystka i bibliotekarka. Z zawodu: pisarka i dziennikarka. Z pasji: blogerka, varsavianistka i genealożka. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...

Udostępnij na: