Archiwum kategorii: Wróblewscy

Zdjęcia z sekretarzyka cz. 1

Od wielu lat zastanawiałam się nad tym, kto jest na zdjęciach aż nagle… to o czym teraz napiszę to oczywiście hipoteza. Możliwe jest, że fotografie przedstawiają prapradziadka Mateusza Adamskiego a także praprababcię Emilię z Wróblewskich Adamską. Czemu tak? Po pierwsze: jedna z osób powtarzających się na zdjęciach układających się w cały cykl jest bardzo podobna do prapradziadka tylko młodsza. Prawdopodobnie to więc on. Po drugie: zdjęcia pokazują trzy zdarzenia: wycieczkę do Czerska, a także zdjęcia wykonane w Wilanowie i na Mokotowie. Prapradziadek Mateusz Adamski mieszkał w Mokotowie (dokładnie na Nowoaleksandryjskiej, czyli dziś Puławskiej), ale jego ojciec Kacper urodził się w Warce (po drodze do Warki, na trasie jest Czersk). Nie wiem czy miał rodzeństwo. Po trzecie: na jednym ze zdjęć jest kobieta bardzo podobna do praprababci Emilii z Wróblewskich Adamskiej tylko młodsza. Wraz z nimi jest mała dziewczynka. Możliwe, że to Henryka z Adamskich Orlicka rozstrzelana w 1944 roku w ruinach warszawskiego getta…

Dziś pierwsza fotografia…

Przed kościołem na Czerniakowie.

Udostępnij na:

Akt ślubu siostry praprababci

To akt ślubu Franciszki z Wróblewskich, czyli rodzonej siostry mojej praprababci Emilii z Wróblewskich Adamskiej z drugim mężem Nikodemem Jackowskim. Franciszka wcześniej wyszła za mąż za Załuskiego. Leży w grobie na Powązkach. Ślub z Jackowskim miał miejsce w 1889 roku w Kościele M.B. Loretańskiej na warszawskiej Pradze.

Udostępnij na:

Czterdzieste dziewiąte zdjęcie z gnijącego albumu

„Gnijący album”. Tak nazwałam pokryty pleśnią fotograficzny album leżący na strychu. Są w nim na pewno fotografie rodzinne. Niestety nie jestem w stanie rozpoznać wszystkich osób i wszystkich miejsc, w których zostały wykonane. Liczę na pomoc czytelników.

Oto czterdziesta dziewiąta fotografia. Zdjęcia pochodzą z okresu mniej więcej 1912-1915.

50

Nie mam pojęcia kto to jest. W tym samym miejscu wykonano fotografię Emilii z Wróblewskich Adamskiej. O której aż do tej pory myslałam, że została wykonana przed domem przy Puławskiej.

emilia

To zdjęcie jest naklejone z tyłu obrazka, który praprababcia Emilia dostała od powstańca styczniowego.

Udostępnij na:

Dwudzieste trzecie zdjęcie z gnijącego albumu

„Gnijący album”. Tak nazwałam pokryty pleśnią fotograficzny album leżący na strychu. Są w nim na pewno fotografie rodzinne. Niestety nie jestem w stanie rozpoznać wszystkich osób i wszystkich miejsc, w których zostały wykonane. Liczę na pomoc czytelników.

Oto dwudziesta trzecia fotografia. Zdjęcia pochodzą z okresu mniej więcej 1912-1915.

23

To prawdopodobnie tzw. ciotka Jackowska, czyli Franciszka z Wróblewskich I-voto Załuska, II-voto Jackowska. Siostra praprababci Emilii z Wróblewskich Adamskiej, matki Antoniego Adamskiego mojego pradziadka.

Udostępnij na:

Wizyta na Powązkach cz. 4

Z powodu awarii domowych komputerów, twardych dysków etc., a co za tym idzie niemożności skanowania dokumentow, przez najbliższe dni publikowane będzie tu to, co mogę sfotografować. Czas na zdjęcia rodzinnych grobów. Wszystkie zrobione przeze mnie.

Oto część czwarta. Grób mojej prapraprababki Marianny ze Szteców Wróblewskiej i jej zięcia Załuskiego, pierwszego męża tzw. ciotki Jackowskiej.

DSC_9846

Na nagrobku inskrypcje:

Ś. P. MARJA Z SZTECÓW
WRÓBLEWSKA
UR. 2 LIPCA 1818 R.
ZM. 22 MAJA 1908 R.

PROSI O WESTCHNIENIE
DO BOGA

Ś. P. EDWARD
ZAŁUSKI
ŻYŁ LAT 36
ZMARŁ D. 21 SIERPNIA
1887 R.

POZOSTAŁA W SMUTKU ŻONA, NAJ
LEPSZEMU MĘŻOWI TĘ PAMIĄTKE
STAWIA I PROSI O ZDROWAŚ MARYA.

DSC_9843DSC_9844DSC_9845DSC_9847 DSC_9848 DSC_9849

 

kwatera 41 rząd 2, miejsce 29: Edward Załuski [inw. 16706]

Szczegóły na stronie cmentarza: http://cmentarze.um.warszawa.pl/pomnik.aspx?pom_id=16706 

Udostępnij na:

I znów Powązki

Oto nagrobek mojej trzy razy prababki (czyli prapraprababki) Marianny ze Szteców Wróblewskiej. Jej córka Emilia była matką mojego pradziadka Antoniego Adamskiego, który był ojcem mojej babci janiny z Adamskich Piekarskiej.

W grobie leżą:

  • MARJA WRÓBLEWSKA zm. 22 maja 1908
  • EDWARD ZAŁUSKI zm. 21 sierpnia 1887

Kim był dla prapraprababci Edward Załuski? Zięciem. Był bowiem mężem jej córki Franciszki, która po owdowieniu wyszła za mąz za Jackowskiego. Franciszka była rodzoną sostrą mojej praprababki Emilii z Wróblewskich Adamskiej. sztec sztec2 sztec3

kwatera 41 rząd 2, miejsce 29: Edward Załuski [inw. 16706]

Szczegóły na stronie cmentarza: http://cmentarze.um.warszawa.pl/pomnik.aspx?pom_id=16706 

PS. Fotografie zaczerpnięte z publicznej dokumentacji cmentarnej.

Udostępnij na:

I znów grób na Powązkach

To kolejny grób na cmentarzu powązkowskim. Tu bywam najczęściej. Tu spocznę, kiedy umrę. Tu leżą i na mnie czekają:

  • Mateusz Adamski (1849–1920), syn Kacpra i Ewa Cywińskiej, mąż Emilii z Wróblewskich, czyli mój prapradziadek.
  • Antoni Adamski (1884–1922), syn Mateusza i Emilii z Wróblewskich, mąż Leokadii Karoliny z Przybytkowskich, czyli mój pradziadek.
  • Emilia z Wróblewskich (1847–1927), córka Stanisława i Marianny ze Szteców, żona Mateusza Adamskiego, czyli moja praprababcia.
  • Marianna Antonina z Adamskich Węgierkiewicz (1888–1942), córka Mateusza i Emilii z Wróblewskich, żona Jerzego Stanisława Węgierkiewicza, czyli siostra mojego pradziadka Antoniego Adamskiego.
  • Władysław Węgierkiewicz (1905-1944), syn Jerzego Stanisława Węgierkiewicza i Marianny Antoniny Z Adamskich, czyli sioistrzeniec mojego pradziadka Antoniego Adamskiego.
  • Leokadia Karolina z Przybytkowskich Adamska (1884–1969), córka Anny Klotyldy z Neumannów Przybytkowskiej i Władysława Przybytkowskiego, żona Antoniego Adamskiego, czyli moja prababcia.
  • Halina Małgorzata ze Steców Piekarska (1927–1995), córka Juliana i Konstancji z Kurzyńskich, żona Macieja Piekarskiego, czyli moja mama.
  • Maciej Paweł Piekarski (1932–1999), syn Bronisława i Janiny z Adamskich, mąż Haliny Małgorzaty ze Steców, czyli mój ojciec.

grobowiec1 grobowiec2

kwatera 172 rząd 3, miejsce 25,26

Szczegóły dotyczące grobu na stronie: http://cmentarze.um.warszawa.pl/pomnik.aspx?pom_id=5092

PS. Fotografie zaczerpnięte z publicznej dokumentacji cmentarnej.

 

Udostępnij na: