Dzienne archiwum: 19 października 2020

Notes szwagra prababci Zosi – Józefa Karasiewicza cz. 1

Józef Karasiewicz, właściciel notesu, był mężem Janiny z Ruszczykowskich, córki Bronisława Ruszczykowskiego i Stanisławy Anny Sabiny z Gorczyckich, czyli rodziców mojej prababci Zofii z Ruszczykowskich Piekarskiej. Mieszkał (jak wynika z notesu) w Poznaniu na ul. Łukaszewicza 15 m. 5. Co można wyczytać z jego notesu?

Anegdoty, adresy rodzinne (np. Piekarska Zofia, ul. Długa 50 – gdyby ktoś nie wiedział – był to adres pasażu Simonsa), ale też notowania loterii, przepisy leczenia domowego i mnóstwo innych oryginalnych rzeczy.

Oto cz. 1.

Udostępnij na:

List od wuja Bolka i… prezent od Mikołaja

Bolesław Stec (1917-2011) był stryjeczno-stryjecznym bratem mojej mamy. Mieszkał w Zwierzyńcu – rodzinnej miejscowości mamy i tam był dentystą, co opisane zostało w monografii miejscowości. W tej samej monografii opisane zostało wiele osób z rodziny mojej mamy. najwięcej jest w niej o ciotce Wandzie Cebrykow (1910-1998) która była stryjeczną siostrzenicą mojego dziadka ze strony mamy – Juliana Steca. Jej matka Bronisława, była z domu Stec, a jej ojciec Franciszek Stec był rodzonym bratem Józefa Steca, mojego pradziadka.

Wanda Cebrykow w czasie II wojny światowej w Zwierzyńcu w ochronce ratowała Dzieci Zamojszczyzny. To ona wymyśliła dla Bronisława Pekosińskiego nazwisko Pekosiński od Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. On mówił do niej “mamusiu”. Dziś jej imię nosi zwierzynieckie przedszkole.

Monografię przysłał rodzicom wuj Bolek wraz z listem. A sama książka jest z dedykacją ciotki Wandy.

 

Udostępnij na: