Troszkę o szwagrze prapraprababci… cz. 9

Dzięki Polonie można dotrzeć do wielu publikacji, a także druków ulotnych, o których istnieniu czasem nie miałam pojęcia. Tym razem postanowiłam popatrzeć czego z dawnych mediów dowiem się o szwagrze mojej prapraprababci Konstancji Gorczyckiej, czyli mężu jej rodzonej siostry Pauliny Nieszkowskiej. Ursynie Jaxa-Maleszewskim. Był “sędzią do 1863 r. potem po powstaniu stracił posadę rządową i służył, jako urzędnik na kolei.” – wynika z pamiętnika jej siostrzenicy Jadwigi z Gorczyckich Tyblewskiej.

Tym razem Gazeta Warszawska nr 140 (26 czerwca 1873) donosi, że “II. Przez Rozporządzenia Komisyi Rządowej Sprawiedliwości. Mianowani:—Pisarze Sądów Pokoju: w Gombinie, Józef Brzozowski, Podsędldem Sądu Pokoju w Rawie;—w Szczuczynie, Stanisław Za wieki, Podsędkiem tamże;—Asesorzy Sądu Poprawczego w Warszawie Wydziału I: Stanisław Przewuski, Pisarzem Sądu Pokoju w Łowiczu i Ursyn Maleszewski, Asesorem Sądu Kryminalnego Warszawskiego; — Pisarze Są­ dów Poprawczych: w Petrokowie, Walery Ryfiński, Asesorem tegoż Sądu; w Lublinie, Wiktor Starzyń­ ski, Pisarzem Sądu Pokoju w Szczuczynie; — Podpisarz Sądu Pokoju w Rawie, Jozef Hibner, Pisarzem Sądu Pokoju w Opocznie;—Młodszy Adjunkt Archiwum Głównego Królestwa, Juliusz Heryng, Archywistą Archiwum akt dawnych w Warszawie;— Adjunkt Archiwum akt dawnych, Aloizy Szukalski, Młodszy Adjunkt Archiwum Głównego; — Obrońca przy Warszawskich Departamentach Rządzącego Senatu Józef Chrościcki, Rejentem przy Trybunale Cywilnym w Łomży;”

About Małgorzata Karolina Piekarska
Za zawodu: dziennikarka i pisarka. Z zamiłowania: blogerka, varsavianista i genealog. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij na: