Troszkę o szwagrze prapraprababci… cz. 16

Dzięki Polonie można dotrzeć do wielu publikacji, a także druków ulotnych, o których istnieniu czasem nie miałam pojęcia. Tym razem postanowiłam popatrzeć czego z dawnych mediów dowiem się o szwagrze mojej prapraprababci Konstancji Gorczyckiej, czyli mężu jej rodzonej siostry Pauliny Nieszkowskiej. Ursynie Jaxa-Maleszewskim. Był “sędzią do 1863 r. potem po powstaniu stracił posadę rządową i służył, jako urzędnik na kolei.” – wynika z pamiętnika jej siostrzenicy Jadwigi z Gorczyckich Tyblewskiej.

Tym razem Dziennik Warszawski. [R 1], nr 244 (24 października 1864) + dod.

ROZKAZ do Zarządu Cywilnego Królestwa Polskiego. w Warszawie dnia 4 (13) Września 1864 r. (…)  IV . P r z e z R o z p o r z ą d z e n i a K o m is u R z ą d o w y c h i W ł a d z O d d z i e l n y c h . (…) IV Wydziale Komisji Rządowej Sprawiedliwości.— Mianowani:— Asesor Trybunału, p. o. Podsędka Sądu Pokoju w Kaliszu, Franciszek Sulimierski, Podprokuratorem przy Trybunale Cywilnym w Kaliszu; — Asesor Sądu Kryminalnego Gubernji Lubelskiej, Aleksander Januszowicz,. Podprokuratorem przy Trybunale Cywilnym w Lublinie;— Podsędek Sądu Pokoju O kręgu Olkuskiego, Ja n Piekałkiewicz, Asesorem Sądu Kryminalnego Gubernji Lubelskiej;— Pisarz Sądu Pokoju Okręgu Kaliskiego, Józef Jezierski, Podsędkiem tegoż Sądu; — Asesor Sądu Policji Poprawczej Wydziału Płockiego, Ursyn Maleszewski, Podsędkiem Sądu Pokoju w Zakroczymiu; — Asesor Sądu Policji Poprawczej w Piotrkowie, Ja n Szpakowski”

 

About Małgorzata Karolina Piekarska
Za zawodu: dziennikarka i pisarka. Z zamiłowania: blogerka, varsavianista i genealog. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij na: