Archiwum kategorii: Gostępscy

Akt ślubu praprapradziadka Pawła Piekarskiego i prapraprababci Julianny z Dobrzańskich

Oto akt ślubu mojego praprapradziadka Pawła Piekarskiego i jego małżonki Julianny z Dobrzańskich. Ślub wzięli w 1829 roku w parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Warszawie. To m.in. dzięki temu aktowi wiem, że jego rodzicami byli mieszkający w Krakowie Piotr i Marianna ze Stachowiczów. A jej Bazyli Dobrzański (Tu napisane Dobrzycki) i Klara Gostępska (tu Gostyńska), ale bywa też notowana jako Gościeńska. Natomiast bratem Julianny był Jan Dobrzański major wojsk polskich, więc nie przypuszczam, by rodzice nazywali się Dobrzyccy skoro tyle jest o bracie mowy w rodzinnych dokumentach.

 

Udostępnij na:

Jeden z grobowców na Powązkach

To jeden z wielu grobowców rodzinnych na Powązkach. Tu leżą:

  • Julianna z Dobrzańskich Piekarska (1810-1865) córka Bazylego i Klary z Gostępskich, żona Pawła Piekarskiego, czyli moja prapraprababcia.
  • Kazimierz Piekarski (1868-1868) syn Michała i Julii ze Stalskich, czyli zmarły przy narodzinach brat mojego pradziadka.
  • Julia ze Stalskich Piekarska (1843–1873), córka Łukasz i Józefy z domu Dobosiewicz), żona Michała Franciszka Piekarskiego mojego prapradziadka, czyli moja praprababcia.
  • Edward Piekarski (1883–1883) syn Michała i Julii ze Stalskich, czyli zmarły przy narodzinach brat mojego pradziadka.
  • Paweł Łukasz Piekarski (1880–1890) Michała i Julii ze Stalskich, czyli brat mojego pradziadka.
  • Czesław Piekarski (1902–1961) syn Ludwika i Zofii z Ruszczykowskich, żonaty z Haliną Genowefą Doroszkiewicz, czyli rodzony brat mojego dziadka Bronisława.

grob1 grob2 grob3kwatera A rząd 2, miejsce 31.

Szczegóły dotyczące grobu na stronie: http://cmentarze.um.warszawa.pl/pomnik.aspx?pom_id=12224

PS. Fotografie zaczerpnięte z publicznej dokumentacji cmentarnej.

 

Udostępnij na:

Nekrolog brata prapraprababci

Prapraprababcia Julianna żona Pawła Piekarskiego i matka Michała Piekarskiego była z domu Dobrzańska. Miala kilku braci. Jeden z nich – Jan zmarł w Warszawie w 1860 roku. Był żołnierzem napoleońskim. Oto jego nekrolog z Kurjera Warszawskiego. W tymże kurjerze nekrologów było trzy. Tu publikuję jeden, a informacje ze wszystkich trzech składają się w całość spisaną poniżej.

kurjer 1860

Jan DOBRZAŃSKI h. Czestopian

b. mjr b. WP z trzeciego pułku ułanów, obywatel m. Warszawy od 1840, syn Bazylego i Klary małżonków Dobrzańskich, ur. 1791 w Galicji w cyrkule samborskim we wsi Rodzińskie Dobra, nauki pobierał w Przemyślu i sławnym Liceum Lwowskim, w 1811 wszedł do b. WP, odbywał kampanię roku 1812 i 1813; po długiej i ciężkiej chorobie, opatrzony św. sakramentami, zm. 2 VIII 1860 w domu własnym nr 1614 przy ul. Żurawiej w Warszawie, eksp. 5 VIII 1860 z domu na cm. Powązkowski, nab. żał. 9 VIII 1860 w kośc. św. Aleksandra; nab. żał. w kość. Powązkowskim, przeniesienie zwłok z grobu tymczasowego do grobu własnego i jego poświęcenie 18 X 1860, zapr. w ciężkim smutku pozostała żona z córką.

Żoną jego była Julia z Grudzieńskich. Imię corki brzmiało Michalina i wyszła za mąż za Ferdynanda Lamma, fabrykanta wyrobów pozłotniczych.

Udostępnij na: