Księżna Teniszew znów filantropką

Pisałam tu kilkakrotnie, że brat mojego pięć razy pradziadka, czyli praprapraprapradziadka Bogusława Augusta Bogumiła Nieszkowskiego – Leon Nieszkowski był prezydentem Kalisza i marszałkiem szlachty powiatu kaliskiego. Jego córka Paulina wyszła za rosyjskiego pułkownika, który potem awansował do stopnia generała. Nazywał się Michał Sobolew. Ich córka Eliza wyszła za mąż za księcia Włodzimierza Teniszewa. Po raz kolejny z Kurjera Warszawskiego wynika, że tak jak i inne XIX-wieczne damy zajmowała się… filantropią.

BAZAR. Warszawskie Towarzystwo dobroczynności ma zaszczyt podać do wiadomości publicznej listę alfabetyczny sz. pań, które raczyły przyjąć obowiązek sprzedawania towarów w sklepach bazaru w salach redutowych w dniach: 18, 19, ‘20 i “21 b. in. i na korzyść dobroczynności urządzić się mającego. (…)  8. Towarzystwo dobroczynności. Z Światopełków-Zawadzkich hr. Michałowa Grabowska ks. Eliza Teniszew z siostrą Pauliną Sobolew, z Potworowskich Romanowa Zajączkowa.

About Małgorzata Karolina Piekarska
Za zawodu: dziennikarka i pisarka. Z zamiłowania: blogerka, varsavianista i genealog. Miłośniczka: książek, filmów, gier planszowych, kart do gry, jamników i miodu...

Print Friendly, PDF & Email
Udostępnij na: